Medycyna Sądowa

Głównym celem medycyny sądowej jest przystosowanie wiedzy i umiejętności medycznych do potrzeb sądów, rolą zaś jest połączenie medycyny z prawem. Medycyna sądowa zajmuje się zagadnieniami życia i śmierci regulowanymi i rozpatrywanymi przez wymiar sprawiedliwości. Wymaga to zasady wiązania teorii z praktyką, korzystania z nowoczesnych badań i technik z wielu dziedzin medycyny. Natomiast celem ekspertyz w zakresie tanatologii jest ustalenie przyczyny śmierci na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok. Obejmują one badania pośmiertne zwłok na zlecenie Prokuratury. W toku procedury autopsyjnej, w zależności od badanego przypadku, pobierane są płyny ustrojowe i wycinki narządów wewnętrznych celem wykonania specjalistycznych badań pośmiertnych – histopatologicznych, toksykologicznych, hemogenetycznych i innych.

Pracownia Medycyny Sądowej

Pracownia Medycyny Sądowej działająca w ramach Zakładu Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej UJK w Kielcach powstała w 2019 r., składa się głównie z pracowni tanatologicznej (prosektorium), zlokalizowanej w części parterowej budynku przy ul. Radiowej 5. W skład pracowni wchodzi szereg pomieszczeń związanych funkcjonalnie: sala z szafą chłodniczą do przechowywania zwłok, sala sekcyjna, magazyn materiału biologicznego, śluzy z przebieralnią i łaźnią, szatnie dla studentów oraz pokój biurowy. Sala sekcyjna wyposażona jest w dwa stoły sekcyjne oraz automatycznie sterowaną, wysoko wydajną instalację nawiewu i wywiewu powietrza. W części prosektoryjnej przeprowadzone są sądowo-lekarskie sekcje zwłok oraz prowadzona jest dydaktyka - zajęcia prosektoryjne w ramach ćwiczeń z medycyny sądowej dla studentów V roku wydziału lekarskiego oraz English Division Collegium Medicum UJK. Od 2019 r.

Pracownią Medycyny Sądowej przy UJK w Kielcach kieruje i odpowiada za dydaktykę – lek. med. Karol Romaszko, specjalista medycyny sądowej.

lek. med. Karol Romaszko

lek. med. Karol Romaszkour. 1985 r., w Kętrzynie, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2012). Od 2013 r. do 2019 r. związany zawodowo z Zakładem Medycyny Sądowej w Krakowie, w którym realizował szkolenie specjalizacyjne z zakresu medycyny sądowej. Od 2014 r. członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK). Współautor publikacji naukowych w zakresie radiodiagnostyki pośmiertnej (post mortem computed tomography – PMCT) oraz angiografii pośmiertnej. Od 2019 r. specjalista medycyny sądowej, zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej z Pracownią Histologii i Medycyny Sądowej UJK w Kielcach. Biegły sądowy.